Lietuvos teatro istorija. Konspektas

8 psl. / 3642 žod.

Ištrauka

13a.pr. Livonijos kronikoje Henrikas Latvis užfiksuoja kaip kalavijuočiai užkariavo Latvijos ir Estijos dab. teritorijas. Aprašyta kaip 1205m. Krikštydami žmones rodė jiems vaidinimus, kad paprasčiau papasakotų biblijinius siužetus. Rygiečius tai išgąsdino, nes vid. Teatre šalia aukšto simbolizmo naudojo šiurpias detales: daug kraujo, išluptos akys, plėšiami plaukai (lėlė ant lentos).
1482m. Rašytiniuose šaltiniuose pažymima, kad bernardinai Vilniuje surengė liturginių dramų vaidinimą.
Tikresnė pradžia būtų renesanso epocha: vaid. Valdovų rūmuose, Jėzuitų kolegijose. Renesansas teatre buvo ypatingas nes pasirodė pirmieji pasaulietinio t. pvz. Ir jis atsiranda didikų dvaruose, ne tik primityvūs vaidinimai, bet ir tragedijos, operos. (Žygimanto Augusto ir Bonos Sforzos dvaras. Ne gynybinė pilis, o paveikslų galerijos, teatrai, maskaradai, commedia dell'arte, nors tam tvirtų šaltinių lyg ir nėra).
Sforza kilusi iš Milano globojo menininkus, kviesdavosi juos iš Italijos. Atvežė vakaratišką civilizaciją. Įdegė tradiciją valgyti su šakute, augino daržoves, kaį lietuviai valgė tik ropes. Pas ją atvykdavo garsūs muzikos atlikėjai, galima spėti, jog ir teatro.
1592 Zigmanto Vazos vestuvėse buvo parodytos 2 pastoralinės dramos (tarp jų Nimfa ir piemuo, Orfėjus ir Euridikė). 16a. Lietuvos didikai buvo pakankamai išsilavinę, kad suprastų intelektualesnius pasilinksminimus. Jo pakviestos be italų lankydavosi vokiečių ir anglų trupes, sava kalba vaidinusios farsus ir komedijas, ne itin atsilikusiais galėjo pamatyti Šekspyro vaid.
Liaudies/gatvės/populiarusis t. (Italijoje - commedia, anglų - The Globe, visi kur vaidino Šekspyras, komerciniai, nes šis buvo verslininkas už savo kūrinius užsidirbęs didžiulius pinigus) Dauguma skirtas miestiečiams (į Londono teatrus galėjo eiti bet kas, Lietuvoje populiarusis teatras - dvaro aplinkoje).
Su pirmaisiais vaidinimais dvaruose dominavo italų įtaka iki 18a. Pab. Pradedant nuo Bonos Sforzos, kuri pirmoji atvežė teatrinius elementus, Vazos vestuvėse commedia dell'arte trupė.


Reziumė

Autorius
gintare.c
Tipas
Konspektas
Dalykas
Teatras
Kaina
€1.76
Lygis
Universitetas
Įkeltas
Kov 31, 2014
Publikuotas
"Informacijos neturime"
Apimtis
8 psl.

Susiję darbai

Viduramžių teatro istorijos konspektas

Teatras Konspektas 2010 m. ganesas
Ankstyvaisiais viduramžiais (V—XI a.) krikščionybė tapo valstybine religija ir pradėjo negailestingą kovą su pagonybės apraiškomis įvairiose gyvenimo srityse, tame tarpe ir teatre. Draudžiami...

Modernus teatras. Konspektas

Teatras Konspektas gintare.c
19pab.-20vid. – modernizmas – didžioji teatro reforma. Teorijų bumas (kas tada sugalvota įgyvendinama šiuolaikiniame teatre), steigiamasis laik. (iki 19a.pab. nebuvo režisieriaus, teatras –...

Šiuolaikinis Lietuvos teatras. Konspektas

Teatras Konspektas gintare.c
1 tema. Lūžio laikotarpis 1985-95 m. Nepriklausomybė: teatras - pramoga/soc. kritikos priemonė/egzistencinių problemų spendimo vieta. Totalitarinė visuomenė: cenzūra - išorinė, vidinė (savi). Pasipriešinimas:...