Imunologijos konspektas

47 psl. / 12500 žod.

Ištrauka

  1. Komplemento sistema. Komplemento sistemos baltymai ir komponentai, juos sintetinančios ląstelės. Komplemento sistemos aktyvinimo keliai ir komplimento sistemos aktyvintojai.

Komplementu, arba komplemento sistema, vadinama grupė organizmo apsaugai svarbių kraujo serumo baltymų, kurie suaktyvinti jungiasi į vieną sistemą-funkcinį vienetą.

Komplemento sistemos baltymai skiriasi chemiškai ir imunologiškai: struktūra, molekuline mase, antigenine sudėtimi.

Vieni baltymai cirkuliuoja kraujyje (apie 20 baltymų), kiti yra ląstelių plazminėse membranose:

  • Cirkuliuojantys komplemento baltymai (10-15 % plazmos globulinų) vadinami komplemento komponentais ir yra neaktyvūs, iškyrus vieną baltymą- D faktorių.
  • Pažeidimo vietose arba atsiradus antigeno-antikūno kompleksų komplemento baltymai suaktyvėja.
  • Aktyvinimo procesą reguliuoja įvairūs serumo ir ląstelės membranos baltymai, kurie vadinami reguliatoriais arba inhibitoriais.
  • Aktyvinantis signalas skirtingus baltymus jungia į vieną didelį junginį (funkcinį vienetą).

Komplementas – tai organizmo apsauginė sistema, kuri gali būti aktyvuojama specifinio arba nespecifinio imuninio atsako mechanizmais. Sveikų individų komplemento sistema yra neaktyvi. Ji yra organizmo labai griežtai kontroliuojama, kadangi pasižymi stipriu destrukciniu poveikiu.

Aktyvuota komplemento sistema labai dinamiška, todėl yra ypač reikšminga organizmo homeostazės palaikymui ir reguliacijai.

Pagrindiniai komplemento sistemos baltymai ir komponentai:

  • Klasikinio ir lektinio aktyvinimo būdo baltymai: C1 (C1q, C1r, C1s), C4, C2, C3
  • Alternatyviojo aktyvinimo baltymai: B faktorius, D faktorius, P faktorius (properdinas)
  • Membraną atakuojantys kompleksai: C5, C6, C7, C8, C9
  • Sistemos aktyvinimą reguliuojantys baltymai: H faktorius, C1-INH, C4BP, anafilatoksinų inaktyvintojai, S baltymas ir kt
  • Aktyvinant komplemento komponentai hidrolizinami į du fagmentus: mažesnį(a) ir didesnį (b). Pavyzdžiui, C2 hidrolizuojamas (kartu ir aktyvinamas) į C2a ir C2b, C4-į C4a ir C4b, C3 – C3a ir C3b, C5- C5a ir C5b.

Komplemento sistemos aktyvintojai (aktyvinimas vyksta tam tikra reakcijų kaskada, kuri prasideda paveikus pradiniam stimului):

Klasikinio kelio aktyvintojas yra Ag+Ab kompleksas, kuris sureaguoja su C1q.Komplementą aktyvinant alternatyviai, antikūnai nereikalingi, nes sistemą aktyvinama Gram+ ir Gram- bakterijų sienelių paviršiai, išorinės membranos liposacharidai, kai kurie virusai ir jų užkrėstos ląstelės.Nepriklausomai nuo antikūnų komplementą gali aktyvinti manozę sujungiantis baltymas (MSB)-lektinas, kuris savo sandara primena C1q. Lektinas jungiasi prie įvairių mikroorganizmų manozės sienelės ir aktyvina C1r-C1s panašiai kai C1q klasikinio kelio aktyvinimo atveju.

Reziumė

Autorius
santa7
Tipas
Konspektas
Dalykas
Medicina
Kaina
€3.23
Lygis
Universitetas
Publikuotas
Bir 7, 2016
Apimtis
47 psl.
Įvertinimas

Susiję darbai

Anatomijos konspektas

Medicina Konspektas learner
Gerklė ties Th4 suskyla į kairįjį ir dešinįjį pagrindinius bronchus, bronchus principalis dexter et sinister, kurie pro plaučių vartus įeina į juos ir...

Anatomijos konspektas (2)

Medicina Konspektas learner
1. Aterosklerozės rizikos veiksniai ir vystymosi raida. Priežastiniai veiksniai. Aterosklerozė, vadinami išplitę židiniai vidinio arterijų sluoksnio sustorėjimai – aterosklerozinės plokštelės. Jas sudaro nusėdę...

Burnos imunologija

Medicina Prezentacija b.jurinta
Burnos imuninė sistema – tai savarankiška imuninės sistemos dalis. Ją sudaro: a)imuniniai organai (tonzilės) b)imunokompetentinės ląstelės (fagocitai, leukocitai, limfocitai, plazminės ląstelės) c)imunokompetentinės...

Gerontologija. Konspektas.

Medicina Konspektas 2017 m. migluze
Bendrosios praktikos slaugos studijų dalyko GERONTOLOGIJA konspektas kuris padės puikiai pasiruošti egzaminams.