Dietikos egzamino konspektas

13 psl. / 3045 žod.

Ištrauka

Dietetika – gyvensenos menas. Seniausia ir tobuliausia Antikos medicinos sritis, tirianti sveiką gyvenseną – mitybą, higienos taisykles, fizioterapiją – maudymąsi, masažą, fizinius pratimus.

Dieta - gyvensena, režimas; (sk. dijeta) - sveiko ar sergančio žmogaus mitybos režimas, ribojant maisto kiekį ir asortimentą.

Dietologija - medicinos šaka, tirianti racionalią ligonių mitybą; jos svarbiausias uždavinys - dietos sudarymas ir jos trukmės nustatymas.

Medžiagų apykaita - Tai yra nuosekli vykstančių biocheminių grandinių reakcijų ląstelėje, visuma. Reakcijose dalyvauja pradinių medžiagų molekulės, o išsiskiria reakcijos produktai. Medžiagų skaidymosi, sintezės ir energijos virsmų procesas ląstelėse vadinamas medžiagų apykaita

Medžiagų apykaitos funkcijos:  1. Statybinė 2. Energetinė

Apykaitos procesai skirstomi į du vienas po kito vykstančius procesus:

  1. išorinį (medžiagų pasisavinimas iš aplinkos ir jų išskyrimas į aplinka)
  2. vidinį (biocheminiai veiksmai ląstelėje)

Šiuolaikinės mitybos problemos:

  1. Žmogus sunaudoja vis mažiau energijos
  2. Maistas tapo kaloringesnis
  3. Gaminama ir suvartojama daugiau rafinuotų (išgrynintų) maisto produktų (Rafinuotas maistas teikia žmogaus organizmui daugiau energijos nei natūralus, bet jis turi labai mažai arba visai neturi vitaminų ir skaidulinių medžiagu)
  4. Suvartojama daugiau cukraus ir gyvulinių riebalų (Anksčiau kaloringus pyragus, pyragaičius ir tortus žmonės valgydavo tik per šventes, o dabar jais mėgaujamasi kada panorėjus valgo per daug, per dažna)
  5. Valgoma per daug, per dažnai

Pasekmės - netinkama mityba, mažas judrumas sukelia medžiagų apykaitos sutrikimus, o tai, savo ruožtu, įvairias ligas: infarktą, aterosklerozę, cukrinį diabetą, akmenligę , nutukima.

2013 metų mirties priežasčių duomenys: Lietuvos gyventojų mirties priežasčių struktūra jau daugelį metų išlieka nepakitusi. 1. kraujotakos sistemos ligos (nuo kraujotakos sistemos ligų mirė daugiau nei pusė, t.y. 56,3 proc.) 2. piktybiniai navikai (nuo piktybinių navikų – 19,0 proc.) 3. išorinės mirties priežastys. Tai sudarė 84,0 proc. visų mirties priežasčių.


Reziumė

Autorius
naro0325
Tipas
Konspektas
Dalykas
Medicina
Kaina
€1.67
Lygis
Universitetas
Įkeltas
Rgs 4, 2020
Publikuotas
"Informacijos neturime"
Apimtis
13 psl.

Susiję darbai