Anatomijos egzamino konspektas

22 psl. / 6037 žod.

Ištrauka

Stemplė: vamzdelio formos. Jos ilgis apie 25 – 30 cm. Už jos yra stuburas, priešais – kvėpavimo takai. Stemplė jungia ryklę su skrandžiu. Dalys priklauso nuo stemplės vietos: 1. Kaklinė – iki 2 cm ilgio kaklo srityje. 2. Krūtininė – pati ilgiausia iki diafragmos. 3. Pilvinė – apie 1, 5 cm žemiau diafragmos.

Sienelė: gleivinė (joje daug drėkinančių liaukų, kad maistas lengvai slystų), raumeninis sluoksnis iš lygiojo raumens (išskyrus kaklinę dalį – jos pradžioje dar skersaruožiai raumenys), išorinis sluoksnis – adventicija.

Stemplėje yra susiaurėjimų: pradžioje ir pabaigoje maždaug ties Th4 slanksteliu, kur kryžiuojasi su kairiuoju bronchu; kur kerta diafragmą; kur liečiasi su aorta.

Skrandis: skrandžio vieta – viršutiniame pilvo aukšte – epigastriume, kairiame pašonkaulyje. Tik nedidelė dalis į dešinę nuo vidurio linijos. Skrandis liečiasi su diafragma, su kepenimis, su blužnimi ir su kasa, su žarnynu. Skrandžio talpa apie 3 l. Dalys: pradinė dalis – įskrandis (cardia), įeina stemplė; dugnas – skrandžio viršus; kūnas – pati didžiausia dalis; prievartis – vieta, kur prasideda dvylikapirštė žarna. Skrandis turi 2 paviršius: priekinį ir užpakalinį. Paviršiai sujungti kreivėmis: mažoji skrandžio kreivė pasukta į pilvo vidinę pusę; didžioji skrandžio kreivė pasukta į kūno išorę.

Sienelė: gleivinė – ji pilkšvai rausva, stora ir labai raukšlėta. Gleivinės liaukos sudarytos iš trejopų ląstelių: pagrindinių, pagalbinių, dengiamųjų. Be to, gleivinėje daug pavienių endokrininių liaukų. Raumeninis sluoksnis iš lygiojo raumens, storas, skaidulos išsidėstę įstrižai, žiediškai ir išilgai. 3 sluoksnis – pilvaplėvė (serozinis dangalas). Jinai plona ir dengia skrandį iš visų pusių.

Plonoji žarna: jos ilgis apie 5 – 6 m. Prasideda nuo skrandžio prievarčio viršutiniame pilvo aukšte – epigastriume. Išsidėsto visuose pilvo aukštuose: epigastriume, mezogastriume (vidurinis pilvo aukštas) ir hipogastriume (apatiniame pilvo aukšte). Baigiasi hipogastriume, dešiniajame kirkšnyje, įeidama į storąją žarną. Turi 3 dalis: pradinė dalis – dvylikapirštė žarna, jos ilgis 22 cm, ji turi viršutinę, nusileidžiančiąją ir apatinę dalį. Į jos nusileidžiančiąją dalį atsiveria bendrasis tulžies ir kasos latakai; antroji dalis – tuščioji žarna, ilgis apie 2 metrus; tuščioji be jokių ribų pereina į klubinę žarną, jos ilgis 2, 5 – 3 metrai.

Sienelė: gleivinė labai raukšlėta, aksominės išvaizdos, tokią išvaizdą suteikia gaureliai – tai gleivinės išaugėlės (nuo 0, 5 iki 1 mm aukščio). Kiekvienas gaurelis padengtas mikrogaureliais. Kiekvieno gaurelio sudėtyje yra kraujagyslės ir limfagyslė. Gaurelių skaičius link klubinės žarnos retėja. Plonojoje žarnoje gerai išreikštas pogleivinis sluoksnis, jame gausu limfoidinio audinio, kuris siejamas su imunitetu. Raumeninis sluoksnis iš lygiojo raumens. Per visą ilgį skaidulos išsidėsto išilgai ir žiediškai. Išorinis sluoksnis – pilvaplėvė (serozinis dangalas), išskyrus dvylikapirštę žarną, kurią dengia ir pilvaplėvė, ir adventicija.


Reziumė

Autorius
Child
Tipas
Konspektas
Dalykas
Medicina
Kaina
€2.21
Lygis
Universitetas
Įkeltas
Gru 2, 2020
Publikuotas
2020 m.
Apimtis
22 psl.

Susiję darbai

Gerontologijos egzamino konspektas

Medicina Konspektas naro0325
Odos ir odos priedu (plauku nagu) senatviniai pokyciai, ju sukeliami organizmo veiklos sutrikimai, pojuciai, nusiskundimai, gyvybiniu veiklu pokyciai. Ant...