Humanitariniai mokslai / Literatūra

Grožis, jaunystė vs senatvė, mirtis Oscar Wilde romane „Doriano Grėjaus portretas“

0 atsiliepimų
Autorius:

Oscar Wilde – vienas žymiausių karalienės Viktorijos laikmečio rašytojų. Jis gyveno ir kūrė laiku, kai visuomenė išgyveno vertybių krizę, kai klestėjo hedonizmas, o aukščiausiomis vertybėmis laikyta jaunystė, grožis bei turtas. Filosofiniame romane „Doriano Grėjaus portretas“, kuris išgarsino O. Wilde, piešiamas išsigimusios buržuazijos, pasižymėjusios anksčiau minėtomis savybėmis, paveikslas.
Jaunystės ir grožio pranašumas prieš senatvę bei bjaurumą yra viena iš svarbiausių O. Wilde kūrybos temų. Ši tema plėtojama ir „Doriano Grėjaus portrete“. Romane jaunystė idealizuojama, ji vaizduojama kaip pagrindinė siekiamybė. Jaunystė! Niekas jai neprilygsta!- sušunka pagrindinio romano veikėjo Doriano Grėjaus draugas lordas Henris Votonas. -Pasaulyje nieko daugiau nėra, tik Jaunystė!. Ponas Votonas, pats būdamas jau nebe toks jaunas kaip Dorianas, nepaliauja girti jaunystės, teigdamas, kad ji - vienintelis turtas, kurį verta branginti bei ragindamas jaunuolį naudotis visais jaunystės teikiamais privalumais. Lordas įtikinėja savo jaunąjį draugą, argumentuodamas: kai praeis jūsų jaunystė, dings ir grožis, ir tada staiga pamatysit, kad nebėra jokių pergalių. Iš pradžių Dorianas Grėjus teigia nepritariantis pono Votono teorijai, tačiau vėliau, išklausęs daugiau argumentų jaunystės teikiamai naudai, ponaitis prabyla draugo žodžiais: jaunystė - vienintelis turtas. Tokie jaunystę šlovinantys žodžiai signalizuoja pakitusį Doriano Grėjaus požiūrį. Ištaręs minėtą frazę, ponaitis Grėjus jau nebėra tas pats kuklus jaunuolis, kurio portretą Oscar Wilde piešė taip: jis buvo neapsakomai gražus - dailiai išlenktom raudonom lūpom, atvirom mėlynom akim, garbanotais auksiniais plaukais. Kažkodėl jo veidas skatino juo pasitikėti. Visas jaunystės nuoširdumas ir nerimastingas tyrumas glūdėjo jame. Jautei, kad pasaulis dar jo nesuteršęs. Tiesa, Doriano išvaizda lieka nepakitusi – jis vis dar tebespinduliuoja jaunyste ir dievo duotu žavesiu, tačiau viduje kažkas stipriai pakinta.

Darbo tipas:
Dalykas:
Apimtis:
652 žodžiai (-ų)
Lygis:
Universitetas
Atsisiųsti

Jums gali būti aktualu

Vartotojai, įsigyję šį darbą, taip pat peržiūrėjo
Literatūrinė refleksija Oscaro Wildo romane “Doriano Grėjaus Portretas”
Rašinys Literatūrinė refleksija Oscaro Wildo romane “Doriano Grėjaus Portretas”

Šis darbas daugiausia akcentuoja poezijos ir poetų santykį. Pasitelkiant šį pavyzdį, aptariamas literatūrinis reflektavimas Oscaro [...]