Albertas Einšteinas yra sakęs: „Jei norite, kad jūsų vaikai būtų protingi, skaitykite jiems pasakas.“ Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, pasamprotaukite, kokios išminties mokoma pasakose

2 psl. / 820 žod.

Ištrauka

Pasakos - tai epinio žanro trumpi kūriniai, kuriems būdingi stebuklai, personifikacijos, pasakiški veikėjai, laiko ir vietos spalvingumas. Į pasakas neretai žiūrima kaip į pramogą, kuri skirta vaikams sudominti ar pralinksminti, kadangi jos yra lengvo turinio, o siužetas dažniausiai atitrūkęs nuo realybės. Tačiau tai klaidingas, stereotipinis mąstymas. Iš tiesų tokiuose kūriniuose slypi per amžius sukaupta gyvenimiška žmonių patirtis bei išmintis.

Pasakos yra skirstomos į tautosakos ir literatūrinės. Pirmiausia norėčiau pakalbėti apie tautosakos pasakas. Kadangi tai yra liaudies kūryba, kuri perduodama iš kartos į kartą, tokiose pasakose aiškiai suprantama pagrindinė mintis ir moralas, o kūriniuose akcentuojamos vertybės yra svarbios kiekvienam žmogui, nepriklausomai nuo jo amžiaus. Viena iš šių vertybių yra šeima, o tiksliau, supratimas, jog tai pats didžiausias turtas. Šeima turi būti puoselėjama. Jeigu visi šeimos nariai vienas kitą puikiai supranta, tarp jų formuojasi glaudus ryšys, pasitikėjimas, atjauta, jaučiama emocinė parama. Tačiau, kai savo artimųjų nevertina dar ne visiškai susiformavusi asmenybė, t. y. vaikas ar paauglys, jo tėvus tai palaužia ir neretai priveda prie drastiškų pasekmių. Apie tai pasakoja ir viena mistiškiausių liaudies pasakų „Eglė žalčių karalienė“. Pagrindinė veikėja Eglė išteka už žalčio, kuris, kaip vėliau paaiškėja, jūroje tampa žmogumi. Jiedu susilaukia keturių vaikų- trijų berniukų ir mergaitės. Šeima laimingai gyvena po vandeniu iki to momento, kai Eglė sumano aplankyti savo šeimą, gyvenančią sausumoje. Šioje pasakos vietoje įvyksta esminis lūžis. Eglės broliai, įtarūs ir degantys neapykanta žalčiui, kankina vaikus, kad šie išduotų savo tėvą. Galiausiai, neatlaikiusi spaudimo, tėvą išduoda dukra. Kai Eglė suvokia, kas įvyko, savo vaikus užkeikia, o pati nusižudo. Taigi, pasaka moko, jog už šeimą reikia kovoti ir nevalia jos išduoti, kad ir kokius sunkumus tektų išgyventi.


Reziumė

Autorius
karolina100
Tipas
Rašinys
Dalykas
Literatūra
Kaina
€1.89
Lygis
Universitetas
Įkeltas
Kov 7, 2016
Publikuotas
"Informacijos neturime"
Apimtis
2 psl.

Susiję darbai