Tėvų ir vaikų santykiai lietuvių literatūroje

2 psl. / 1035 žod.

Ištrauka

Visais laikais, daugybė lietuvių autorių savo kūryboje aprašydavo ne tik ypatingas, kitokias ir retai paprasto žmogaus realiame gyvenime pasitaikančias situacijas, bet ir visiems skaitytojams aktualų, artimą bei įprastą kasdieninį tėvų ir vaikų tarpusavio ryšį. Būdingiausi šios temos pavyzdžiai slypi realizmo atstovų Šatrijos Raganos, Jono Biliūno bei Jurgio Savickio kūriniuose. Visų trijų autorių kūryboje yra skirtingai atskleidžiamas šeimos santykis, įvairiomis situacijomis nagrinėjama šios temos svarba visuomenei, iš savos pozicijos akcentuojami vis kiti aspektai. Taigi kokie tėvų ir vaikų sanktykiai vaizduojami lietuvių literatūroje?

Pirmiausia, lietuvių literatūra vaizduoja neatsakingus tėvus, laisvus nuo pareigų savo augantiems vaikams. Tai puikiai atskleidžiama XX amžiaus pirmosios pusės lietuvių modernisto J.Savickio novelėje „Kova“. Sūnus kovoja už motiną, geresnį savo gyvenimą, svajoja apie normalią šeimą. Vaiko vertybės: darni šeima, rūpinimasis buitimi, tėvo veiklumas. Novelėje pasakojama apie skaudžią vaiko kasdienybę. Nors jis dar visai mažas, bet jau įžvelgia tėvo ydas: „Bet tėvas girtuoklis!“ Dar labiau sumenkinamas tėvas, kai jį pavadina ne šiaip girtuokliu, o paprasčiausiu girtuoklėliu. Jis silpnavalis, kuris negali net „bobos atsikratyti“. Priežastis įvardinama gana žiauriai ir tiesmukiškai: „Dėl to, kad durnas!“. Tačiau, jei duotų kas tėvui valią, jis būtų visai kitas žmogus, kuris mokėtų ir savo bobą suvaldyti, ir nebegerti. Vaikas visą tai supranta, bet vis tiek siekia, kovoja už savo įsitikinimus, vertybes. Tėvas yra ne tik girtuoklis, bet ir piktas, žiaurus žmogus, mat jis muša savo vaiką: „stukteldavo per neapsižiūrėjimą vaiką krūtinėn, tam net žvangtelėdavo.“. Tačiau berniukas dar mažas ir myli savo tėvus, todėl atleidžia skriaudą. Vaikas išmintingas ne pagal amžių. Jis suvokia tiesas, kurių jo tėvai nesupranta, mato, ne tik tėvo būdo ypatybes, bet ir mamos. Šeimos motina („mamanka“) mėgsta triukšmingas svetimų vyrų draugijas, jos vyras jaučiasi nelaimingas, todėl geria. Abu neatsakingi šeimos tėvai dažnai lankosi smuklėje.


Reziumė

Autorius
dijju
Tipas
Rašinys
Dalykas
Literatūra
Kaina
€1.89
Lygis
Universitetas
Įkeltas
Kov 12, 2017
Publikuotas
"Informacijos neturime"
Apimtis
2 psl.

Susiję darbai

Tėvynė lietuvių literatūroje

Literatūra Rašinys pince18
Tėvynė – žmogaus atrama ir dvasinės stiprybės šaltinis gyvenimo kelyje. Tėvynė ir jos idealizavimas atspindi romantizmo laikotarpį tuo, jog žmogus pagaliau pradėjo reikšti...