Keliaudami per Lietuvą pastebime, kad kai kurie vietovardžiai kartojasi skirtinguose regionuose. Argumentuotai paaiškinkite, kokia populiariausių vietovardžių ir gatvių pavadinimų kilmė

5 psl. / 1251 žod.

Ištrauka

Vietovardis – tai tikrinis bet kokio geografinio objekto – miesto, miestelio, kaimelio – pavadinimas. Vietovardžių atsiradimas ir kilmė aiškinami paprastai: jie dažniausiai būna kilę nuo asmens vardo, pavardės ar pravardės, kuris toje vietoje yra gyvenęs, ją įkūręs arba jo vardu buvo pavadintas vienas svarbiausių miesto objektų, taip pat iš netoliese tekančios upės ar telkšančio vandens telkinio bei kitų gamtos objektų. Savo kalboje pateiksiu keletą populiariausių vietovardžių ir gatvių pavadinimų bei paaiškinsiu jų kilmę.

Vietovardžiai tarsi milžiniška registracijos knygą, kurioje surašoma viskas, su kuo tik tenka susidurti žmogui, – augalija, gyvūnija, gamtos reiškiniai, amatai, prekyba, žmonių tarpusavio santykiai, buitis, prietarai, religija. Pagal vietovardžius galima atsekti vietos istorinę raidą, etninę sudėtį, geografinę padėtį. Tai svarbus tautinio bei kalbinio paveldo elementas. Kalbininkas Aleksandras Vanagas rašo: „Vienas svarbiausių ir nepaprasčiausių žmogaus aplinkos pažinimo, jo pergalės prieš gamtą įrodymų yra vietovardžiai“.

Dažnai susiduriame su vietovardžiais ar gatvių pavadinimais, kurie skirtinguose regionuose yra vienodi arba panašūs.

Miestelių ir kaimų vardai formavosi keliais būdais. Pirmiausia, gyvenamoji vieta privalėjo turėti fiksuotą objektą, pagal kurį galima būtų atsekti minimą vietą. Tai galėjo būti upė, ežeras, miškas ar koks nors ypatingas medis. Kuriantis gyvenvietėms vieta rinktasi prie vandenų ir medžių. Medžiai užstodavo žmogų nuo visokių negandų, maitino jį ir saugojo. Dėl to labai dažnas gyvenvietės ar kaimo pavadinimas, susijęs su ąžuolu. Ąžuolynė, taip vadinama net penkiolika kaimų. Dar yra po keletą Ąžuolytės, Ąžuolijos, Ąžuolynės ar Paąžuolės kaimų. Alytaus rajone yra Ąžuolinių kaimas. Šie vietovardžiai rodo, kad krašte gausiai augo ąžuolų, tad kaimui kito vardo nė nereikėjo ieškoti.


Turinys

 • I. Įžanga
 • Vietovardžių atsiradimas ir kilmė aiškinami paprastai: jie dažniausiai būna kilę nuo asmens vardo, pavardės ar pravardės, kuris toje vietoje yra gyvenęs, ją įkūręs arba jo vardu buvo pavadintas vienas svarbiausių miesto objektų, taip pat iš netoliese tekančios upės ar telkšančio vandens telkinio bei kitų gamtos objektų.
 • II. Dėstymas
 • 1. Lietuvos miestų pavadinimų kilmė – iš gamtos ir pavardžių.
 • Vietovardis fiksuoja objektą.
 • Vietovardis fiksuoja pavardę.
 • Vietovardžiai susiję su religija.
 • 2. Gatvių pavadinimuose glūdi istorija.
 • Gamtos objektų gatvės.
 • Įžymių žmonių gatvės.
 • Žymių įvykių gatvės.
 • III. Vietovardžiai – tai mūsų krašto kultūros istorijos dalis, iš kurios galima atsekti svarbesnius liaudies gyvenimo įvykius, ekonominės padėties ir buitinius dalykus, gyventojų migraciją, bendravimą su kitomis tautomis, kitų tautybių žmonėmis.

Reziumė

Autorius
teraja
Tipas
Rašinys
Dalykas
Literatūra
Kaina
€1.89
Lygis
Universitetas
Įkeltas
Kov 20, 2017
Publikuotas
2017 m.
Apimtis
5 psl.

Susiję darbai