Idealaus pasaulio ilgesys lietuvių literatūroje

2 psl. / 854 žod.

Ištrauka

Žmogus – jausminga, jautri ir nuolatos kažko siekianti asmenybė. Idealaus pasaulio ilgesys – viena iš žmogaus siekiamybių, svajonių. Kiekvienas iš mūsų siekiame gero gyvenimo, svajonių išsipildymo. Svajojame ir apie idealų gyvenimą, mintyse kuriame jį. Deja, kartais idealaus pasaulio vaizdas taip ir lieka tik mūsų mintyse, kartais iki idealaus gyvenimo kažko pritrūksta. Nepasitenkinimas tikrove, geresnio gyvenimo siekimas, būdingas ir literatūros kūrinių veikėjams. Maištaudami prieš tikrovę, jie stengiasi susikurti geresnį, tokį, kokio trokšta, gyvenimą. Idealaus pasaulio ilgesys ypač juntamas Jono Biliūno, Jurgio Savickio ir Henriko Radausko kūryboje.


Neretai žmogaus svajonės dūžta kartu su skaudžiais gyvenimo įvykiais, o idealaus pasaulio ilgesys lieka tik svajone. Lietuvių prozininkas, publicistas, psichologinio realizmoatstovas Jonas Biliūnas novelėje „Liūdna pasaka“ vaizdavo pagrindinės veikėjos Juozapotos idealaus pasaulio ilgesį ir dužusias svajones.Novelės veiksmas vyksta 1863-iaisiais – tai didelių vilčių ir kančių metas. Pasaka apie Juozapotą yra liūdna, netgi tragiška: jauna, graži, laiminga moteris patenka į tokį istorijos įvykių verpetą, iš kurio negali ištrūkti bei išgelbėti mylimo vyro. Jos vyras Petras išeina į sukilimą, deja iš jo nebegrįžta. Visos svajonės ir viltys apie idealų gyvenimą žūsta kartu su mylimuoju. Ji svajojo turėti nuosavą žemę,sodelį, apie tai, kad nebereiks vergauti. Tačiau šiaurys vėjas nupučia vilty, Juozapotos akys aptemsta,nebelieka nei vilties , nei laimės. Kadaise akys, mirgėjusios kaip žvaigždės, tampa užgesusiomis žvaigždėmis, juodais taškais be gyvybės. Biliūnas kelia moralinius, kartu ir filosofinius žmogaus būties klausimus: kaip išlikti žmogui kančių ir skausmo pasaulyje? Juozapota – moteris, praradusi mylima vyrą kenčianti ir nerandanti vietos gyvenime. Tačiau viltys arba jausmai užtemdo moters protą, ji iš visų jėgų stengiasi atrasti savyje jėgų. Juozapota praradusi sveiką protą klaidžioja, klausinėja visų ar niekas nematė jos Petriuko, ji ieško ne tik savo vyro, bet ir kelio kuris išvestų iš skausmo ir kančių gyvenimo, ilgisi idealaus pasaulio, nori jį susigrąžinti.


Reziumė

Autorius
deimantukas188
Tipas
Rašinys
Dalykas
Literatūra
Kaina
€1.89
Lygis
Universitetas
Įkeltas
Sau 18, 2018
Publikuotas
"Informacijos neturime"
Apimtis
2 psl.

Susiję darbai

Moters pasaulis lietuvių literatūroje

Literatūra Rašinys migxox
Lietuvių literatūroje gausu įvairaus žanro kūrinių, išaukštinančių gerąsias moters savybes. Visais laikais rašytojai savo kūriniuose daug dėmėsio skyrė nuodugniam moters paveikslui. Skirtingų epochų...

Literatūrologas Juozas Stonys teigia : ,,Kai literatūrai ima rūpėti žmogaus vidaus pasaulio savitumas, ji negali moralizuodama skirstyti veikėjų vien tik į gerus ar blogus, negali pasaulyje matyti vien tik šviesių ir tamsių spalvų derinius". Pagrįskite šį teiginį remdamiesi lietuvių literatūra.

Literatūra Rašinys deimantukas188
Visais amžiais literatūra mokė. Perduoti norimą žinutę skaitytojui geriausiai padeda veikėjų paveikslai. Teigiami veikėjai kelia pagarbą, o negatyvūs,...