Lietuvio paveikslas įvairių laikotarpių literatūroje (Krėvė, Vaižgantas)

3 psl. / 927 žod.

Ištrauka

Žmogaus paveikslas tai charakterio bruožų, išvaizdos, elgsenos visuma, kurią lemia aplinka, genai, net gi istorinio laikmečio aplinkybės. Galima teigti, kad iš dalies ir pati tauta  kuria savo nacionalinį charakterį, paveikslą, nes juk augantis individas stebi aplinką ir perima tai ką mato. Charakteris apibūdina tautos atstovus ne tik tam tikru momentu, bet ir įvairiais istoriniais periodais, todėl tikėtina, kad jis yra labai įvairialypis, kartais galbūt ir prieštaringas. Vienas iš daugelio rašytojų, kuris ieškojo lietuviškos sielos savitumo tai rašytojas Vincas Krėvė, kuris kuria ryžtingo, valingo, aštraus proto, tačiau tuo pačiu ir egocentriško, stokojančio vidinės kultūros lietuvio paveikslą. (ar pasakyt tik prieštaringą lietuvio paveikslą?). Juozas Tumas – Vaižgantas taip pat labai ieškojo tik lietuviams būdingų bruožų, formavo lietuvišką charakterį ir savo apysakoje lietuvį įamžino kaip nuolankų, svajingą, darbštų žmogų.

 Prieštaringą viduramžių lietuvio paveikslą įamžino XX a. kūręs rašytojas Vincas Krėvė dramoje „Skirgaila“. Neoromantikas dramoje ne tik ryškiai aprašo Skirgailos charakterį, bet jį palygina su kitų valstybių atstovų charakteriais. Pagrindinis dramos veikėjas vaizduojamas kaip nuolat piktas, rūstus, užsispyręs tuometinės Lietuvos valdovas. Kaip jis pats sako: „Kaip pasakiau, taip ir bus“. Jam nerūpi kitų nuomonė, jis neklauso jokių patarimų. Skirgaila stokoja intelekto, ko negalėtume pasakyti apie dramoje aprašomus lenkų, vokiečių riterius. Vokiečiai išsilavinę, santūrūs, elgiasi pagarbiai, moka deramai kalbėtis su moterimis, patraukia jų dėmesį. Tačiau Skirgaila turi ir gerų savybių – jis aštraus proto, ryžtingas, labai blaiviai vertina istorijos procesus, jaučia permainų būtinybę, ieško Lietuvai tinkamiausio kelio.


Turinys


Reziumė

Autorius
rugile99
Tipas
Rašinys
Dalykas
Literatūra
Kaina
€1.89
Lygis
Universitetas
Įkeltas
Vas 12, 2019
Publikuotas
2018 m.
Apimtis
3 psl.

Susiję darbai

Moters paveikslas lietuvių literatūroje

Literatūra Rašinys zivileja
Visais laikais lietuvių literatūroje moterys buvo svarbios gyvenime ir šeimoje buvo kuriami vaizdingi paveikslai apie jas. Dažniausiai moteris vaizduojama kaip kruopšti kantri namų...

Lietuvos paveikslas lietuvių literatūroje

Literatūra Rašinys 2015 m. dama22
Lietuvos paveikslas lietuvių literatūroje buvo vaizduojamas, kaip didinga ir patriotinė valstybė. Tai puikiai atsiskleidė rašytojų: Maironio, Kudirkos ar Radvano kūryboje.