Žmogaus prigimties laikysena ribinėse situacijose ( A.Škėma)

3 psl. / 1153 žod.

Ištrauka

Su sunkumais ir ribinėmis situacijomis tenka susidurti kiekvienam žmogui, tik tos situacijos skirtingos savo pobūdžiu, sudėtingumu, aplinkybėmis, galimais sprendimo būdais. Egzistuoja du požiūriai: vienas, teigiantis, kad sunkumai žmogų žlugdo, o kitas – esą, nėra to, ko nebūtų įmanoma pakelti ir „kiekvienas turi nešti savo kryžių“, kad sunkumai galiausiai sustiprina žmogų. Žinoma, abiejose pusėse yra tiesos. Vis dėlto šiandien nekalbėsiu apie kasdienes sudėtingas situacijas, asmenines traumas ir netektis. Pasaulio raidoje ribinėmis situacijomis laikomos tos, kurioms esant, t. y. dėl didžiųjų istorinių  įvykių –karų, okupacijų, genocido- žmonės atsiduria išties katastrofiškoje padėtyje, kai žmogui iškyla pavojus  tiesiog nužmogėti, tapti niekšu. Vis dėlto tikrosios asmenybės ir tuomet suranda būdų, kaip išlikti oriems ir dar gebėti padėti kitiems. Aptardama šią temą remsiuosi XX-ojo amžiaus kontekstu (amžiaus, kuriame pasaulis išgyveno du karus ir kraštutinių situacijų žmonių gyvenime išties nestigo). Šį amžių literatūrologas dr. Mindaugas Kvietkauskas pavadino katastrofų laikotarpiu. 

XX a. viduryje visuomenė ir kiekvienas žmogus atsidūrė ties neregėtai tragiško išbandymo riba. Kilus Antrajam  pasauliniam karui, kurį Lietuvoje lydėjo dar ir žiaurūs pokario metai, pasirodė, kad griūva visos ankstesnės gyvenimo normos, įprastinės moralės ir žmogiškumo kategorijos. Atramą praranda ne tik humanizmo vertybės, bet ir paprasčiausia elgesio logika. Tai, kas atrodė beprotybė, tampa realybe. Tariamas visuomenės padorumas tebuvo paviršius. Stichiškos, beprotiškos jėgos griauna visą Europos pasaulį tartum kortų namelį, o žmogus be jokių priedangų turi mokytis išlikti jų akivaizdoje.


Reziumė

Autorius
dofkanas
Tipas
Rašinys
Dalykas
Literatūra
Kaina
€1.89
Lygis
Universitetas
Įkeltas
Kov 23, 2019
Publikuotas
"Informacijos neturime"
Apimtis
3 psl.

Susiję darbai

Žmogaus laikysena ribinėse situacijose

Literatūra Rašinys klenkauskaite
Kiekvienas žmogus gyvendamas patenka į keblias situacijas, kuriose kartais reikia priimti itin greitus ir ne viesiems tinkančius sprendimus. Tokiais atvejais reikia pasitelkti šaltą...

Žmogaus laikysena absurdo akivaizdoje (Kamiu, Škėma)

Literatūra Rašinys jankauskaitė
Gyvename pasaulyje, kuriame dažnai tenka susidurti su absurdiškais, prieštaringais ar jokios prasmės neturinčiais įvykiais. Tokiose situacijose dažniausiai atsiskleidžia žmogaus pasirinkta laikysena: maištavimas arba...

Asmenybės laikysena ribinėse situacijose

Literatūra Rašinys 2018 m. gordis
Autoriai: Balys Sruoga, Vincas Krėvė Mickevičius, Bronius Krivickas, Francas Kafka. Visi individai susiduria su sunkumais, tačiau ne kiekvienas sugeba su jais susitvarkyti.