Humanitariniai mokslai / Literatūra

Broniaus Radzevičiaus novelių „Šiąnakt bus šalna“ ir „Praradimo aidai“ iš rinkinio „Link debesijos“ recenzija

0 atsiliepimų
Autorius:

Bronius Radzevičius yra aštunto dešimtmečio Lietuvos prozininkas. Jis priklauso pirmajai kartai, gimusiai kartu su tragiška istorine Lietuvos lemtimi 1940-aisiais ir užaugusiai vadinamojo socializmo sąlygomis. B. Radzevičius –  rašytojas, kuris fiksavo akimirkos laikinumą. Jo kūryboje yra matomas ryškus moderniosios prozos proveržis, pirmą kartą lietuvių literatūroje atsiranda žmogus, turintis tokį sudėtingą vidinį pasaulį, nuolatos nepatenkintas savimi ir aplinka, kurioje gyvena. Rašytojo kūryba – pirmasis sovietiniu laikotarpiu ryškus moderniosios prozos proveržis, skausmingai atskleidęs pokario kartos egzistencinę aklavietę, savitai reiškęs niūrią laiko dvasią ir žmogaus bejėgiškumo totalitarinės sistemos gniaužtuose.

Būtent tokią individo tragiškąją savivoką galime pamatyti B. Radzevičiaus novelių rinkinyje „Link debesijos“. Šį rinkinį sudaro smulkiosios prozos tekstai, rašyti nuo 1967m. pomirtinės publikacijos spaudoje ir išlikę rankraščiai. Autoriaus kūriniai atskleidžia įvairias sąmonės būsenas, netikėtų praregėjimų, vertybių perkainojimo, atsivėrusios gelmės akimirkas. Pasak Rimvydo Šilbajorio, „B. Radzevičiaus apsakymai dažniausiai apsiriboja tik kokiu nors vienu įrėmintu įvykiu ar laiko eigos momentu. Nors kai kurie autoriaus apsakymai aprėpia ištisą žmogaus gyvenimą, bet tokiais atvejais nėra natūralios veiksmų ir emocijų motyvacijos, o tik autoriaus tvirtinimai“.

Novelėje „Šiąnakt bus šalna“ atsiskleidžia žmogaus vidinis pasaulis. Tai vos dviejų puslapių pasakojimo novelė, neturinti nuoseklios fabulos. Ją, kaip ir daugumą B. Radzevičiaus smulkiosios prozos kūrinių, įrėmina vienas įvykis iš praeities – bulviakasis kaime. Novelės siužetas labai siauras, paskojama apie vaikystės prisiminimą gyvenant kaime. Pasakotojas prisimena motiną, tėvą, bulviakasį, kraštovaizdį, kuris išduoda, kad jau ateina ruduo, arklį, kuris atsargiai valgo bulvę iš jo rankų. Nėra aiškiai apibrėžta kas yra pasakotojas, yra tiesiog „aš“.

Darbo tipas:
Dalykas:
Apimtis:
1441 žodžiai (-ų)
Lygis:
Universitetas
Atsisiųsti

Jums gali būti aktualu

Vartotojai, įsigyję šį darbą, taip pat peržiūrėjo
Broniaus Radzevičiaus novelės „Naktį” analizė
Referatas Broniaus Radzevičiaus novelės „Naktį” analizė

                 Tik suvokus psichologinį bei estetinį lyrizmo sąvokos skirtumą [...]