Humanitariniai mokslai / Literatūra

Pasirinkimo svarba literatūroje (Jonas Biliūnas, Vincas Mykolaitis-Putinas, Marius Katiliškis)

0 atsiliepimų
Autorius:

Gyvenime pasitaiko situacijų, kai būtinas labai aiškus vertybių pasirinkimas. Prancūzų filosofas J. P. Sartre‘as sako, kad „žmogus yra pasmerktas laisvei vien todėl, kad jis negali nesirinkti. Negali būti neatsakingas už savo mintis ir veiksmus. Net nesirinkdamas jis renkasi nesirinkimą.“ Pasirinkimo laisvė leidžia mums atrasti savo kelią, kuriuo eidami esame laimingi. Tačiau kartais priimti sprendimą būna itin sunku, ypač tuomet, kai tai, kas teisinga, nesutampa su tuo, ko nori pats žmogus. Tokiais atvejais didelę įtaką daro žmogaus charakteris, vertybės. Tai atsiskleidžia Jono Biliūno apysakoje „Liūdna pasaka“, Vinco Mykolaičio-Putino romane „Altorių šešėly“ ir Mariaus Katiliškio romane „Miškais ateina ruduo“. Šiuose kūriniuose personažo pasirinkimas lemia jo altruistišką aukojimąsi dėl tėvynės, asmeninės laimės siekimą atsisakant apribojimų ir paisant savo troškimų, o ryžto nebuvimas suvaržo ir atima galimybę kurti savo ateitį.

                      Jauniausio lietuvių literatūros klasiko Jono Biliūno lyrinėje apysakoje „Liūdna pasaka“ protagonisto Petro Banio sprendimas dalyvauti 1863 metų sukilime lemia jo žūtį ir pakeičia žmonos Juozapotos gyvenimą, tačiau parodo jo drąsą, užsispyrimą, laisvės siekį. Banių šeima – jauna, nepasiturinti ir nelaisva, nes privalo tarnauti ponui, tačiau yra labai laiminga, myli vienas kitą. Petras ir Juozapota turi daug svajonių, viena iš jų – turėti vaikelį. Tačiau svajonės apie šeimos ateitį išryškina skirtingus vyro ir žmonos požiūrius. Juozapotos laimė labai paprasta: vyras, kūdikis ant rankų ir žydintis sodas aplinkui. Moteris laukiasi ir dėl to yra labai laiminga – jos akys nuolat yra lyginamos su žvaigždėmis: „Mirgėjo akys kaip dvi gražios žvaigždės – laimės žvaigždės.“ Petras asmeninę šeimos laimę sieja su tautos gerove ir jos laisve: jie bus laimingi tik tada, kai bus laisvi, kai žemė, kurią jie dirba, bus jų.

Darbo tipas:
Dalykas:
Apimtis:
1231 žodžiai (-ų)
Lygis:
Mokykla
Atsisiųsti

Jums gali būti aktualu

Vartotojai, įsigyję šį darbą, taip pat peržiūrėjo
Ar žmogus visada gali rinktis ir yra atsakingas už savo veiksmus? (Vincas Mykolaitis-Putinas, Balys Sruoga, Jonas Biliūnas)
Rašinys Ar žmogus visada gali rinktis ir yra atsakingas už savo veiksmus? (Vincas Mykolaitis-Putinas, Balys Sruoga, Jonas Biliūnas)

„Mes esame atsakingi ne vien už tai, ką darome, bet ir už tai, ko nedarome.“ [...]

„Meilė – pagrindinė laimės sąlyga. Pagrįskite arba paneikite šį teiginį.“  (Vincas Mykolaitis - Putinas; Marius Katiliškis)
Rašinys „Meilė – pagrindinė laimės sąlyga. Pagrįskite arba paneikite šį teiginį.“ (Vincas Mykolaitis - Putinas; Marius Katiliškis)

Laimė – vienas svarbiausių potyrių žmonių gyvenime. Kiekvienas žmogus, kad ir ką jis bedarytų, stengiasi [...]

Vincas Mykolaitis – Putinas – XX a. vidurio literatūros modernistas,simbolistas,prozos atnaujintojas
Konspektas Vincas Mykolaitis – Putinas – XX a. vidurio literatūros modernistas,simbolistas,prozos atnaujintojas

Kūrinio žmogus: Liudas Vasaris primena Hamletą, pasirinkusį vienatvės ir individualaus protesto, savianalizės kelią. Jis pats nėra [...]

Mylimosios paveikslas lietuvių literatūroje (J. Biliūnas, V. Mykolaitis–Putinas, A. Škėma)
Rašinys Mylimosios paveikslas lietuvių literatūroje (J. Biliūnas, V. Mykolaitis–Putinas, A. Škėma)

Meilė ir pagarba moteriai yra žadinusi ne vieno garsaus Lietuvos rašytojo ir poeto vaizduotę, lemtingai [...]

Apsisprendimo problema lietuvių literatūroje (J. Tumas-Vaižgantas, V. Mykolaitis-Putinas, M. Katiliškis)
Rašinys Apsisprendimo problema lietuvių literatūroje (J. Tumas-Vaižgantas, V. Mykolaitis-Putinas, M. Katiliškis)

Apsisprendimas – motyvų kova, kai asmuo, susidūręs su keliomis elgesio alternatyvomis, turi pasirinkti sau tinkamesnę [...]

Kaip literatūra atskleidžia kintantį požiūrį į gamtos ir žmogaus santykius? (Jonas Radvanas, Marius Katiliškis, Marcelijus Martinaitis)
Rašinys Kaip literatūra atskleidžia kintantį požiūrį į gamtos ir žmogaus santykius? (Jonas Radvanas, Marius Katiliškis, Marcelijus Martinaitis)

„Laikausi kaip... Gedimino kalnas,“ – tai 2017-ųjų metų posakis, šiuolaikiškas atsakymas, į klausimą „kaip laikaisi?“ [...]

Vienišas žmogus lietuvių literatūroje  (Vincas Mykolaitis – Putinas, Juozas Tumas – Vaižgantas ir Salomėja Nėris)
Rašinys Vienišas žmogus lietuvių literatūroje (Vincas Mykolaitis – Putinas, Juozas Tumas – Vaižgantas ir Salomėja Nėris)

„Dabartinės lietuvių kalbos žodynas“ vienišą apibūdiną kaip esantį be kitų, atsiskyrusį ar negyvenantį santuokoje žmogų.

Jauno žmogaus problemos literatūroje.  (Vincas Mykolaitis – Putinas, Jay Asher)
Rašinys Jauno žmogaus problemos literatūroje. (Vincas Mykolaitis – Putinas, Jay Asher)

   Visais laikais populiari tema literatūroje yra jauno žmogaus gyvenimas ir jo patiriamos problemos. Jaunuolis [...]

Žmogaus prigimties prieštaringumas vaizduojamas literatūroje (Johanas Volfgangas Gėtė, Vincas Mykolaitis-Putinas, Vytautas Mačernis)
Rašinys Žmogaus prigimties prieštaringumas vaizduojamas literatūroje (Johanas Volfgangas Gėtė, Vincas Mykolaitis-Putinas, Vytautas Mačernis)

Žmogus yra vienas sudėtingiausių organizmų žemėje. Žmogaus prigimtis liepia alkaniems kovoti dėl maisto, išsekusiems stengtis [...]

Vincas Mykolaitis - Putinas
Referatas Vincas Mykolaitis - Putinas

Referato tikslas: • Vinco Mykolaičio Putino biografija • Kūrybos bruožai Referato uždaviniai: • Išanalizuoti Vinco Mykolaičio Putino biografiją, jo kūrybos bruožus [...]

Ar ryžtas padeda įveikti sunkumus?  (J.Biliūnas, V.Mykolaitis-Putinas, A.Vaičiulaitis)
Rašinys Ar ryžtas padeda įveikti sunkumus? (J.Biliūnas, V.Mykolaitis-Putinas, A.Vaičiulaitis)

Mūsų gyvenime pasitaiko daugybė sunkumų, kuriuos būna sudėtinga įveikti. Tam,kad juos įveiktume, mums reikia užsispyrimo [...]

Vincas Mykolaitis Putinas
Prezentacija Vincas Mykolaitis Putinas

•Rašytojas gimė 1893 metų sausio 6 d. ūkininkų šeimoje,Pilotiškių kaime. (Marijampolės apskr.) Tėvai buvo pasiturintys [...]

Marius Katiliškis – XX a. antros pusės modernistas, pokario išeivijos rašytojas
Konspektas Marius Katiliškis – XX a. antros pusės modernistas, pokario išeivijos rašytojas

Asmenybė: M. Katiliškio vaikystės pasaulį supo miškų lankas, tėvų sodybą globė beržai, šermukšniai, vikšnos, į namus [...]