Kryžių kalno fenomenas Šiaulių rajone

9 psl. / 2465 žod.

Ištrauka

Piliakaniai užima svarbią vietą Lietuvos istorijoje. Daugumos jų istorinė paskirtis mena seniau ten įsikūrusias gyvenvietes, slėptuves ir tvirtoves. Dažniausiai piliakalniais vaidinamos įtvirtintos kalvos, ant kurių kadaise stovėjo pilys, buvo įsikūrusios senosios gyvenvietės. Taip pat išskiriama antroji piliakalnių-šventyklų grupė, t.y. alkakalniams priskiriami piliakaniai ant kurių pagonybės laikais degė amžinoji ugni. Tyrimo objektas- Kryžių kalnas, kaip unikalus fenomenas neturintis precedento visame pasaulyje.
Kryžių kalno istorija kelia daug diskusijų. Visgi, Domantų pilakanyje atlikti archeologiniai tyrimai parodė, jog čia kadaise tikrai būta gyvenvietės (2011 m. archeologinių kasinėjimų metu rasta apie 400 įvairių keramikos vienetų ir 50 sidabrinių ir žalvarinių segių, žiedų, kabučių ir peilių) . Tyrimai patvirtino, jog ant Domantų piliakanlnio viduramžiais stovėjo Kulės pilis, kuri minima senosiose Livonijos kronikose.
Tačiau ankstyvieji tyrinėtojai (L. Kšyvskis ir M. Biržiska) spėjo, jog pati seniausioji šio kalno paskirtis galėjo būti senovės lietuvių kulto vieta- alkakalnis. Ši versija nėra moksliškai pagrįsta, remiamasi tik žodinės folkloristikos duomenimis. Visgi, ir tokia versija yra tikėtina, žinant, jog įvedus krikščionybę Lietuvoje, pagoniško kulto garbinimo vietose buvo statomos bažnyčios, ar kitokie krikščioniškosios religijos simboliai, siekiant įtvirtinti krikščionybę.
Kryžių kalnas daugelio laikomas šventa vieta bei krikščionybės įsitvirtinimo simboliu Lietuvoje, todėl šios vietovės tyrimai yra aktualūs ir šiomis dienomis. Kryžių kalnas-unikalus ir vienintelis toks reiškinys pasaulyje. Kaip ir apie kiekvieną šventavietę apie šį piliakalnį sklando nemažai legendų ir pasakojimų, apie kuriuos bus užsiminta vėliau. Bet svarbiausią vietą užima kryžiai, kuriuos žmonės sunešė kupini vienokių ar kitokių vilčių. Tyrimo tikslas- nustatyti žmogaus santykį su šia vietove bei jos daromą poveikį žmogui. Tyrime derinti metodai- mokslinės literatūros tyrimų analizė ir pusiau struktūruotas interviu.
Uždaviniai: pirma, išsiaiškinti, kokias legendas, padavimus žmonės yra girdėję apie Kryžių kalną; antra, išsiaiškinti, ko žmonės tikisi statydami kryžius; trečia, pamėginti išsiaiškinti Kryžių kalno poveikį žmonėms.
Darbą sudaro 3 dalys. Pirmoje aptariama Kryžių kalno istorija bei žinomos legendos ir padavimai; antroje, bandoma išsiaiškinti, ko tikimasi statant kryžius; trečia, nustatyti žmogaus ryšį su Kryžiu kalnu.


Reziumė

Autorius
tatar
Tipas
Referatas
Dalykas
Religija
Kaina
€2.41
Lygis
Universitetas
Įkeltas
Vas 9, 2014
Publikuotas
2013 m.
Apimtis
9 psl.

Susiję darbai