Smegenų mirties kriterijai: filosofinės transplantacijos problemos

15 psl. / 3745 žod.

Ištrauka

Kiekvienas neišvengiamai susiduria su mirtimi. Mirtis – neatsiejama kasdienybės dalis, ir, atrodo, turėtume ją pažinti. Tačiau daugelis disciplinų ją vertina skirtingai. Lietuvių kalbos žodynas žodį „mirtis“ aiškina kaip gyvybės nutrūkimą. Biblijoje pati pirmoji mirtis buvo Adomo: „Taigi Adomo buvo devyni šimtai trisdešimt metų ir jis mirė“ (Pradžios 5,5). O medicinoje mirties sąvoka iki šių dienų kelia diskusijas.

Ilgą laiką žmogaus mirtis buvo siejama su kvėpavimo ir širdies veiklos negrįžtamu sustojimu. Tai galiojo iki 1968m., kai specialiai suburtas Harvardo Medicinos Mokyklos Komitetas įvedė naują sąvoką mirčiai apibūdinti ir diagnozuoti – „smegenų mirtis.“ Naujas terminas turėtų padėti įsitikinti, kad gyvas žmogus nėra miręs, o miręs žmogus nėra gyvas.

Dilema su nauju mirties apibūdinimu yra ta, kad dar nėra nustatytų vieningų smegenų mirties kriterijų. Dauguma pasaulio valstybių juos naudoja skirtingus, jie nuolatos yra koreguojami, tačiau kaip etalonu visada remiamasi Harvardo Medicinos Mokyklos Komiteto nustatytais kriterijais. Tokią kriterijų įvairovę lemia kultūriniai, religiniai, moraliniai ir politiniai tautų skirtumai[1].

Tačiau smegenų mirties įvedimas atvėrė kelius gyvybinių organų transplantacijai. Labai svarbu, kad išimant audinius ar organus iki paskutinės minutės širdis varinėtų kraują su maisto medžiagomis ir deguonimi, kad audiniai ir organai išliktų gyvybingi. Ir būtent smegenų mirties diagnozė leidžia pacientą laikyti prie dirbtinių gyvybės palaikymo aparatų ir apsaugoti audinius ir organus nuo nekrozės iki pat jų išėmimo. Jei anksčiau širdies ar kito organo paėmimas persodinimui iš žmogaus su negyvomis smegenimis būtų laikomas žmogžudyste, tai šiandien, gavus artimųjų ar paties donoro išankstinį sutikimą, toks chirurgo veiksmas suprantamas kaip pirmoji transplantacijos procedūra.

Referato tikslas: sužinoti, kokią reikšmę medicinoje ir visuomenėje turi smegenų mirtis.

Referato uždaviniai:

 1. Apibrėžti, kas yra smegenų mirtis ir kokie jos nustatymo kriterijai.
 2. Išsiaiškinti, kokias abejones kelia smegenų mirtis.
 3. Nurodyti, kaip siejasi smegenų mirtis su organų transplantacija.
 4. Įvardinti religines pozicijas smegenų mirties ir organų transplantacijos atžvilgiu.

[1] Tamulevičiūtė V., Smegenų mirties nustatymo algoritmas. Medicina 2002, 38(8): 792-796.


Turinys

 • ĮVADAS3
 • 1. SMEGENŲ MIRTIS: FILOSOFINIAI ASPEKTAI4
 • 1.1. Smegenų mirties teisiniai aspektai4
 • 1.2. Smegenų mirties kriterijai4
 • 1.3. Kas verčia abejoti smegenų mirtimi7
 • 2. ORGANŲ TRANSPLANTACIJA8
 • 2.1. Organų transplantacijos teisiniai aspektai8
 • 2.2. Etinės transplantacijos problemos10
 • 2.3. Religinė pozicija13
 • IŠVADOS14
 • LITERATŪROS SĄRAŠAS13

Reziumė

Autorius
moksliniaidarbai
Tipas
Referatas
Dalykas
Filosofija
Kaina
€2.67
Lygis
Universitetas
Įkeltas
Rgp 27, 2015
Publikuotas
2014 m.
Apimtis
15 psl.

Susiję darbai

Mirties problema filosofijoje

Filosofija Referatas lukask
Vienas svarbiausių veiksnių, vienijančių žmoniją, yra mirtis. Dar negimė toks žmogus, kuris būtų nemirtingas, ir kuriam visiškai nerūpėtų mirties problema. Visi mes mirštame,...

Dievo nepažinumo problema Karlo Bartho filosofijoje

Filosofija Referatas 2013 m. dabingdon
Karlo Bartho teologinė mintis skleidėsi jam augant liberališkojo prostentantizmo tradicijoje. Šis šveicarų protestantų teologas paskelbė radikalų pokytį protestantizme – Barthas Dievą paskelbė visiškai...

Imanuelio Kanto filosofija ir etika

Filosofija Referatas 2012 m. evelina1988
Filosofijos dalyko referatas skirtas apžvelgti Imanuelio Kanto filosofiją, jo idėjas ir etiką. Darbas buvo įvertintas 10 balų.