Humanitariniai mokslai / Istorija

Sovietų ateistinė propaganda ir kova prieš Bažnyčią 1953-1990

0 atsiliepimų
Autorius:

Ateizmas Sovietų Sąjungoje buvo siejamas su aktyvia kova prieš bet kokius religinius tikėjimus. Bažnyčios vaidmuo Lietuvoje visada buvo reikšmingas, o sovietiniais laikais uolus katalikybės išpažinimas tarsi buvo pasipriešinimas sovietinei sistemai. Lietuva, buvo vienintelė prie Sovietų Sąjungos prijungta valstybė, kurioje katalikybė buvo dominuojanti tikyba, todėl viena svarbiausių Lietuvos pasipriešinimo Sovietų Sąjungai krypčių buvo katalikų rezistencija. Savo ruožtu okupacinė valdžia darė viską, kad susilpnintų Bažnyčios įtaką ir nuslopintų religinį sąjūdį. Išdavystės, klastos, įvairūs kunigų kompromitavimai, verbavimai, žmonių dezinformavimas apie religijos istoriją ir kita buvo tik keli iš daugelio okupacinių struktūrų veiksmų prieš Bažnyčią.

Šio referato tyrimų objektas – sovietų ateistinė propaganda ir kova prieš dvasininkus. Aprašysiu okupacinės valdžios veiksmus stengiantis izoliuoti Bažnyčią ir religijos įtaką Lietuvos gyvenime.

Pagrindiniai uždaviniai – išsiaiškinti ir apibūdinti sovietinių struktūrų metodus slopinant Bažnyčios įtaką po Stalino valdymo laikotarpio atskirais sovietinės valdžios valdymo etapais.

Literatūros šia tema, lietuvių kalba yra užtektinai. Daugiausiai apie sovietų ateistinės propagandos reiškinį galima rasti Vido Spenglos knygoje „Bažnyčia, „Kronika“ ir KGB voratinklis“, taip pat plačiai šią temą yra nagrinėjęs ir Arūnas Streikus, ypač padėjo jo straipsnis „Bažnyčios padėtis. Katalikų Bažnyčios ir tikinčiųjų teisių ribojimas. Prievartinės ateizacijos politika”. Aiškiau suvokti to meto padėtį padėjo Virginijaus Savukyno straipsnis/interviu apie Kauno arkivyskupo Sigito Tamkevičiaus prisiminimus – „Apie nevykusias ateizmo pamokas, kunigystės kelią, KGB pinkles ir Apvaizdos galią”.

Darbo tipas:
Dalykas:
Apimtis:
1435 žodžiai (-ų)
Lygis:
Universitetas
Atsisiųsti

Jums gali būti aktualu

Vartotojai, įsigyję šį darbą, taip pat peržiūrėjo
Sovietinė propaganda Lietuvoje
Rašinys Sovietinė propaganda Lietuvoje

Sovietiniu laikotarpiu propaganda buvo svarbus veiksnys. Propaganda buvo siekiama parodyti, kad Sovietų Sąjunga yra geresnė [...]

Sovietinė propaganda filmuose
Rašinys Sovietinė propaganda filmuose

Filmų kūrėjai Sovietų Sąjungoje privengė rodyti daug propagandos, bet, ko gero, kiekviename filme jos būtų [...]

Vydūnas (Vilhelmas Storosta) 1868 - 1953
Referatas Vydūnas (Vilhelmas Storosta) 1868 - 1953

asmenybė. Tačiau giliau pasidomėję, sužinotume, kad tai viena iškiliausių, bei įtakingiausių XX a. pirmosios puses [...]

1939-1953 Lietuva. Pasirinkimas tarp blogo ir labai blogo. Ar buvo trečias kelias?
Rašinys 1939-1953 Lietuva. Pasirinkimas tarp blogo ir labai blogo. Ar buvo trečias kelias?

Tarpukario metu Lietuva buvo nepriklausoma valstybė. Jos ekonomika kilo, na o ypač plėtojama buvo karo [...]

Kodėl šiandien prieštaringai vertinamas sovietmečiu žymių lietuvių rašytojų (J. Marcinkevičiaus, S. Nėries ) kūrybinis palikimas?
Rašinys Kodėl šiandien prieštaringai vertinamas sovietmečiu žymių lietuvių rašytojų (J. Marcinkevičiaus, S. Nėries ) kūrybinis palikimas?

Gyvename absoliučios žodžio laisvės laikais. Mums leidžiama reikšti savo nuomonę, sakyti ką norime, kur norime [...]

Šeimos palaikymas ir kova su skurdu. Šeimos politika Lietuvoje (1995-2005m.)
Referatas Šeimos palaikymas ir kova su skurdu. Šeimos politika Lietuvoje (1995-2005m.)

Globalėjančioje visuomenėje vis labiau keičiasi šeima, jos padėtis. Kaip vienus ryškiausių pokyčių, prasidėjusių nuo XX [...]

Sovietinės Lietuvos valdymo sistemos bruožai (1944-1990 m.)
Referatas Sovietinės Lietuvos valdymo sistemos bruožai (1944-1990 m.)

Sovietinis palikimas valstybės valdymo, vertybiniais ir kultūriniais aspektais analizuojamas labai plačiai. Sovietinė sistema siejama su [...]