Sąkandžio okliuzinė analizė

13 psl. / 14 žod.

Ištrauka

Centrinė okliuzija – apatinio žandikaulio padėtis, kai dantų lankai tarpusavyje kontaktuoja maksimaliu tarpdantinių kontaktų skaičiumi. Žmogui ši dantų padėtis yra patogiausia. Centrinės okliuzijos padėčiai būdingas:



  1. maksimalus viršutinio ir apatinio dantų lankų kontaktavimas;

  2. stiprus simetriškas abiejų pusių kramtymo raumenų, keliančių apatinį žandikaulį įtempimas.


Įvertinus paciento viršutinio ir apatinio dantų lankų santykį centrinės okliuzijos metu, nustatomas sąkandžio tipas. Skiriami fiziologiniai ir patologiniai sąkandžio tipai. Fiziologinio sąkandžio atveju galima pilnavertė kramtymo funkcija, normali kalba ir priimtina estetinė funkcija, kai tuo tarpu esant patologiniam sąkandžiui, stomatognatinės sistemos funkcijos daugiau ar mažiau yra sutrikdomos. Visų fiziologinių sąkandžių tipų atveju krūminių dantų santykis atitinka Angle klasifikacijos I klasę, t.y. viršutinio pirmojo krūminio danties medialinis skruostinis gumburas įeina į apatinio pirmojo krūminio danties medialinę skruostinę vagelę.


Fiziologinio sąkandžio tipai:



  1. Ortognatinis sąkandis, laikomas priimtiniausiu visais aspektais: anatominiu, fiziologiniu ir estetiniu. Šį sąkandį apibūdina 4 požymiai:



  • Priekinių dantų perdengimas (horizontalus ir vertikalus);

  • Šoninių dantų perdengimas (viršutinio žandikaulio dantų lankas perdengia apatinio žandikaulio dantų lanką);

  • Viršutinio ir apatinio pirmųjų krūminių dantų santykis;

  • Antagonistinių dantų kiekis.



  1. Tiesus sąkandis, kada šoniniai dantys kontaktuoja taip pat, kaip ortognatiniame sąkandyje, o viršutiniai ir apatiniai kandžiai liečiasi kandamaisiais kraštais.

  2. Biprognatinis sąkandis, kai šoniniai dantys kontaktuoja taip pat, kaip ortognatiniame sąkandyje, o viršutiniai ir apatiniai priekiniai dantys palinkę į išorę kartu su alveolinėmis ataugomis.

  3. Opistognatinis sąkandis, kai viršutiniai ir apatiniai priekiniai dantys yra palinkę į vidų kartu su alveolinėmis ataugomis, o šoniniai dantys kontaktuoja taip pat, kaip ortognatiniame sąkandyje.

    Sąkandį apibūdinantys požymiai:



    1. Priekinių dantų perdengimas.



    • Horizontalus dantų perdengimas susidaro tuomet, kai viršutinio žandikaulio priekiniai dantys uždengia apatinio žandikaulio priekinius dantis ir yra labialiau. Ortognatiniame sąkandyje horizontalus dantų perdengimas gali būti 0-1mm. Šiuo atveju horizontalus perdengimas varijuoja tarp 0 ir 4mm., dėl apatinio žandikaulio priekinių dantų susigrūdimo jie nėra išsidėstę tvarkingai: 41 dantis yra pasisukęs, o 31 ir 42 rikiuojasi už jo. Todėl tarp 21 ir 31, 22 ir 32 dantų susidaro iki 4mm horizontalus perdengimas, kai tuo tarpu tarp 11 ir 41, 12 ir 42 dantų horizontalus perdengimas siekia apie 2mm.

    • Vertikalus dantų perdengimas, susidaro tuomet, kai viršutinio žandikaulio priekinių dantų kandamieji kraštai yra žemiau, nei apatinio žandikaulio priekinių dantų kandamieji kraštai. Ortognatiniame sąkandyje šis perdengimas siekia 1-3mm. Šiuo atveju, 31 yra perdengiamas 4mm, 32 – 4mm, 41 – 2,5mm, 42 – 3,5mm.



    1. Šoninių dantų perdengimas. Kadangi viršutinis žandikaulis yra didesnis ir dantys, kartu su alveolinėmis ataugomis, yra pasvirę vestibulinę kryptimi, todėl viršutinis dantų lankas uždengia apatinį, kuris yra mažesnis ir dantys jame, su alveolinėmis ataugomis yra pasvirę į lingvalinę pusę. Tai reiškia, kad viršutinio žandikaulio šoninių dantų skruostiniai gumburai centrinės okliuzijos metu dengia apatinio žandikaulio šoninių dantų skruostinius gumburus. Šiuo atveju būtent taip ir išsidėstę šoniniai dantys, abiejose dantų lankų pusėse.

    2. Viršutinio ir apatinio pirmųjų krūminių santykis. Ortognatinio sąkandžio metu viršutinio pirmojo krūminio danties medialinis skruostinis gumburas įeina į apatinio pirmojo krūminio danties medialinę skruostinę vagelę. Šiuo atveju sąkandžio metu dešinė pusė atitinka Angle klasifikacijos I klasę, o kairėje pusėje dėl pašalinto 26 danties ir nevisiškai užsidariusio tarpo tarp 25 ir 27 dantų minėtas fiziologinis dantų kontaktas nesusidaro. Nors tarp 27 danties (kuris šiuo atveju pakeičia 26) ir 36 danties okliuzijos metu kontaktas nesusidaro, tačiau kairę pusę galima įvertinti pagal tai, kad 27 danties distalinis paviršius, yra distaliau už 36 danties distalinį paviršių ir medialinis 27 danties skruostinis gumburas yra distaliau 36 danties medialinės skruostinės vagelės. Tai atitiktų III Angle klasę. Kairės pusės apatinio žandikaulio šoniniai dantys, kartu su alveolinėmis ataugomis yra labiau pasvirę lingvaline kryptimi, negu dešinėje pusėje, tai lemia, kad 36 danties medialinė skruostinė vagelė yra užimta 25 danties distaliniu kraštiniu velenėliu.

    3. Antagonistinių dantų kiekis. Esant ortognatiniam sąkandžiui, kiekvienas dantis centrinės okliuzijos metu kontaktuoja su dviem antagonistais, išskyrus apatinius centrinius kandžius ir viršutinius trečiuosius krūminius, kurie turi tik po viena antagonistą. Šiuo atveju nei vieno kontakto su antagonistiniu dantimi nesudaro 31 dantis. Po vieną antagonistinį dantį turi šie dantys: 13, 17, 22, 23, 25, 27, 28, 32, 33, 36, 44. Visi kiti turi po du antagonistus centrinės okliuzijos metu. Netgi vienuolika dantų abiejuose dantų lankuose turi tik po vieną antagonistą priešingame dantų lanke arba iš vis jo neturi (31). Akivaizdu, kad dėl šios priežasties kramtymo spaudimas nėra efektyviausiai paskirstomas dantų lankuose.



Turinys

  • CENTRINĖ OKLIUZIJA
  • PRIEKINĖ OKLIUJA
  • ŠONINĖ OKLIUZIJA
  • DEŠINĖS PUSĖS ŠONINĖ OKLIUZIJA
  • KAIRĖS PUSĖS ŠONINĖ OKLIUZIJA
  • MODELIO ANALIZĖ
  • IŠVADOS

Reziumė

Autorius
gameish
Tipas
Referatas
Dalykas
Medicina
Kaina
€2.15
Lygis
Universitetas
Įkeltas
Lap 24, 2015
Publikuotas
2015 m.
Apimtis
13 psl.

Susiję darbai

Mišrios veido odos priežiūros analizė

Medicina Kursinis darbas 2015 m. cviekiuke
Temos aktualumas. Pagrindinis kelias pasiekti sveikos ir gražios odos išvaizdą yra gerai parinkti odos priežiūros produktai. Korekcinės procedūros taip pat gali padėti, bet...

Atkryčio atvejo analizė

Medicina Referatas 2014 m. onavika
Ten prasidėjo Aurimo klimpimas į narkomanijos liūną. Vaikinas su savo kolegomis po paskaitų susirinkdavo parūkyti psichotropinės medžiagos, vadinamos „žole“. Tai tapo kasdienybe. Tačiau...

Slaugos problemos analizė šeimoje

Medicina Praktikos ataskaita 2017 m. meryem
Darbe aprašoma individiali saugos situacija šeimoje, bei identifikuojamos esamos bei galimos slaugos problemos bei jų sprendimo būdai.