Senovės lietuvių dievai

15 psl. / 1447 žod.

Ištrauka

Laima – gimimo ir vaisingumo, likimo deivė

Giltinė – mirties

Mėnulis globoja sveikatą, jaunystę ir grožį

Laumės lėmė sėkmę arba negalią

Aušautas, Aušveitis – negaluojančių ir sveikųjų dievybė

Žyniai, vaidilos buvo ne tik religijos puoselėtojai, bet ir per amžius kaupto medicininio patyrimo sergėtojai.

Egzistavo būrėjų ir kerėtojų specializacija, kraujutai – nuleisdavo kraują, seitonys – gydė amuletais, labdariai ir pustonys – gydė užkalbėjimais, ligašonys – nusimanė apie ligas .

RAGANA

Ragana ir Laima – seserys dvynės. Jos lemia mirtį ir gyvenimą. Laima atskrenda gegutės pavidalu ir pranašauja žmogaus likimą. Ragana gali atnešti ligas, blogą sėkmę.

Ragana (arba Ragaina) valdo žmonių ligas, nuo jos priklauso – bus žmogus sveikas ar sirgs, gyvens ligonis ar ne. Šia prasme Ragana lemia žmonių likimą ir yra visų gydytojų globėja. Savo tikslams pasiekti Ragana gali pasitelkti gamtos stichijas. Pasak Vydūno, patsai Perkūnas visada pasiruošęs ateiti jai į pagalbą. Raganos žinioje yra ir vaistažolės, galinčios tiek padėti, tiek pakenkti. Ragana nėra nei vien tik gera, nei vien tik bloga deivė. Ji gali išgydyti žmogų šiam susirgus, tačiau gali ir leisti jam numirti. (Panašiai kaip krikščionių dievas Jėzus Kristus.) Krikščionys visada nekentė ir bijojo Raganos būtent todėl, kad jos pagalbos ieško sergantys lietuviai. Juk jei žmogus siekia Raganos palankumo, vadinasi, jis iki galo nenusižemina prieš kriškčioniškąjį dievą ir jo žynius. Todėl atvykėliai krikščionys ir ypač jų žyniai labai stengėsi įtikinti lietuvius, kad Ragana yra blogio įsikūnijimas, pikta deivė, nešanti žmonėms vien tik skausmą ir nelaimes. Kadangi senovės liaudies gydytojai – žiniuoniai (žolininkai, gydę daugiausia vaistažolėmis) buvo globojami Raganos, tai ir juos pačius kartais vadindavo raganomis ir raganiais. Tada kitokių gydytojų faktiškai nebuvo, ypač kaimo vietovėse.


Reziumė

Autorius
augustemat
Tipas
Referatas
Dalykas
Lietuvių kalba
Kaina
€2.15
Lygis
Universitetas
Įkeltas
Sau 28, 2017
Publikuotas
"Informacijos neturime"
Apimtis
15 psl.

Susiję darbai

Lietuvių tarmės. Jų išsaugojimo svarba.

Lietuvių kalba Rašinys 2013 m. kamile191
Kalbininkas Aleksas Girdenis teigė, kad „išnykusi tarmė yra didesnė tragedija žmonijai negu kokio vabaliuko ar gyvūno išnykimas, nes kartu su tarme miršta tam

Lietuvio paveikslas lietuvių literatūroje

Lietuvių kalba Rašinys 2016 m. felicita
Rašinys, parašytas 2016m. lietuvių egzamino kalbėjimo įskaitai tema „Lietuvio paveikslas lietuvių literatūroje“. Rašinys įvertintas 10 gimnazijos mokytojų.

Lietuvių kalba: Literatūros terminai

Lietuvių kalba Paruoštukė 2015 m. besmart
Darbe pateikti 130 literatūros terminų ir jų paaiškinimų, reikalingų lietuvių kalbos pamokoms mokykloje. Terminai paryškinti raudona spalva, kūriniai (naudoti kaip pavyzdžiai prie terminų...