M. Ivaškevičiaus romano „Žali“ poleminė recepcija ir asmeninis vertinimas

7 psl. / 1800 žod.

Ištrauka

Marius Ivaškevičius - jauniausios lietuvių rašytojų kartos atstovas, prozininkas ir dramaturgas, talentingiausias nepriklausomybės laiko debiutantas, parašęs provokuojantį kūrinį apie tragišką Lietuvai istorinį tarpsnį – pogrindinį Lietuvos partizanų karą. Šiame darbe būtent ir aptarsiu skandalingąjį M. Ivaškevičiaus romaną – Žali.

Tai kūrinys, puikiai reprezentuojantis vieną iš pagrindinių sričių, kuri dažniausiai sudaro literatūrinių skandalų pagrindą, – sociokultūrinės tapatybės deformacija. M. Ivaškevičiaus romanas „Žali" sukėlė bene didžiausią su knygos refleksija susijusį skandalą Lietuvos istorijoje. Autorius anotacijoje rašo: „Rašyti apie karą, kai tikrus šūvius esi girdėjęs tik tire, nėra paprasta. Ne ką lengviau mąstyti apie gyvenimą bunkeryje, sėdint prie kompiuterio trijų kambarių palėpėje. <…> Man patiko šis karas. Supratau, kad heroizmo ir niekšybės jame buvo po lygiai, po lygiai drąsos ir bailumo. <…> Gal tik mirties buvo kiek daugiau nei gyvenimo.<…>“.1 Tačiau skaitant romaną sunku suvokti paties rašytojo požiūrį, kadangi jis apskritai iškyla virš kokio nors konkretaus požiūrio reiškimo. Tai yra kūryba, kuri pranoksta autoriaus nuomonę. Literatūros kritikas Laimantas Jonušys teigia, kad šis „...romanas apjuodino pokario Lietuvos partizanus ir suniekino jų kovą už Tėvynės laisvę. Tokią išvadą padarė ne vienas buvęs partizanas ir jiems prijaučiantis, taip pat ir Vytautas Landsbergis“.2 Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštyje Amžius savo nuomonę išreiškė ir karys savanoris Kazys Blaževičius: „Iš vaikystės esame įpratę knygą laikyti kilnių idėjų versme, tiesos ir gėrio generatoriumi, sielos atgaiva pilkoje kasdienybėje. Bet romane „Žali“ nieko panašaus nėra - vien beprasmiai kliedesiai.“3 Kyla klausimas: kodėl, vos tik išvydęs dienos šviesą, kūrinys susilaukė tokių karštų kritikų ir visuomenės diskusijų?

1 IVAŠKEVIČIUS, M., Žali, Vilnius, 2002

2 JONUŠYS, L., Žali, recenzija, Šiaurės Atėnai, 2003-10-07

3 BLAŽEVIČIUS, K., Žali, straipsnis, 2002. Prieiga per internetą: http://xxiamzius.lt/archyvas/xxiamzius/20021127/lite_01.html


Reziumė

Autorius
eve_smith
Tipas
Referatas
Dalykas
Literatūra
Kaina
€2.08
Lygis
Universitetas
Įkeltas
Sau 17, 2018
Publikuotas
2015 m.
Apimtis
7 psl.

Susiję darbai