Baltymų apykaita, sutrikimai, poveikis sveikatai

13 psl. / 2700 žod.

Ištrauka

Baltymai – tai plastinė statybinė medžiaga (2), sudaranti visų ląstelių gyvąją materiją (1). Organizme baltymai yra įvairių junginių pavidalu, labai svarbi biologinė jų reikšmė – baltymai dalyvauja įvairiuose gyvybiniuose procesuose (2). Taigi, baltymai – ilga molekulių grandinė, sudaryta iš aminorūgščių, kurios sujungtos peptidinėmis jungtimis (9). Didžiulės baltymų molekulės sudarytos maždaug iš 20 skirtingų, įvairia eilės tvarka išsidėsčiusių ir įvairiai toje eilėje pasikartojančių aminorūgščių. Tačiau toks kiekvieno baltymo aminorūgščių išsidėstymas yra pastovus ir genetiškai nulemtas. Nuo to priklauso baltymų struktūros ir funkcijos specifika (3).
Baltymai sudaryti iš įvairių aminorūgščių, tačiau kiekvieno organizmo specifiški, pasigamina iš gautų su maistu ir kai kurių iš dalies besigaminančių organizme aminorūgščių (2). Baltymų ir aminorūgščių su maistu turime gauti pakankamai. Žmonės prisitaikę maitintis įvairiu – ir gyvulinės, ir augalinės kilmės maistu, tačiau galima maitintis ir vegetariškai, jeigu tik tokioje dietoje yra pakankamai visų pagrindinių aminorūgščių (1). Daugelio aminorūgščių organizmas visai nesugeba sintetinti ir turi jų reikiamą kiekį gauti su maistu. Sergant kepenų ar kitomis su baltymų pasisavinimu susijusiomis ligomis organizmas nesugeba sintetinti tam tikrų aminorūgščių ir jos tampa esminėmis. Kadangi žmogaus organizme yra 12-14 kg baltymu, jie nuolat skaldomi ir sintetinami, todėl organizmas privalo gauti kasdien tam tikrą kiekį baltymų. Žmogaus, gaunančio per dieną su maistu 70 g baltymų, organizme atsinaujina apie 250 g baltymų. Anksčiau į tai nebuvo pakankamai atkreiptas dėmesys ir dėl to baltymų poreikis buvo skaičiuojamas didesnis (2).
Kad baltymai yra reikalingi organizmui ir gerai sveiktai – sutinka daugelis. Bet dėl kiekio, šaltinių ir pasisavinimo yra daug skirtingų nuomonių (9). Taigi, šiame darbe bus aptariami baltymų ypatumai, specifiškumas. Taip pat bus aptariamas baltymų virškinimas, poreikis žmogaus organizmui bei organizmo sutrikimai, kurie gali susidaryti organizme esant per mažai ar per daug baltymų.
Darbo tikslas: išsiaiškinti organizmo sutrikimus, kylančius dėl baltymų poveikio organizmui bei išsivysčiusius jų apykaitos pakitimus.


Turinys

 • 1 ĮVADAS3
 • 2 BALTYMŲ BIOLOGINĖ REIKŠMĖ4
 • 3 BALTYMŲ POREIKIS ORGANIZMUI5
 • 4 SVEIKOS MITYBOS PIRAMIDĖ6
 • 5 BALTYMŲ VIRŠKINIMAS IR APYKAITA6
 • 5.1 Baltymų virškinimas7
 • 5.2 Baltymų apykaita7
 • 6 ORGANIZMO SUTRIKIMAI8
 • 7 APIBENDRINIMAS11
 • 8 LITERRATŪRA12
 • 9 PRIEDAI13
 • 9.1 Tiriamas naujas vaistas, padedantis atkurti prarasto kraujo atsargas13

Reziumė

Autorius
laura645
Tipas
Referatas
Dalykas
Medicina
Kaina
€2.41
Lygis
Universitetas
Įkeltas
Bir 9, 2013
Publikuotas
2013 m.
Apimtis
13 psl.

Atsiliepimai

Patvirtintas užsakymas
geriai

Susiję darbai

Kalcio apykaitos, kaulų mineralizacijos sutrikimai

Medicina Prezentacija augustee
Skaidrės pavyzdys: Kalcio reikšmė Kaulo augimas ir kaulinio audinio apykaitos reguliavimas; Sujaudinimo – kontrakcijos procesų reguliavimas; Ląstelių membranos potencialų stabilizavimas; Fermentų koofermentas. 99%...

Psichinė sveikata ir sutrikimai

Medicina Prezentacija sofijux16
Psichikos ligas sukeliančių veiksnių vis daugėja, ko pasekoje daugėja ir žmonių kenčiančių nuo šių negalavimų, darosi vis svarbiau, kad visi medicinos darbuotojai, ne...