Humanitariniai mokslai / Literatūra

Liaudies pasakose slypi žmonijos patirtis, apimanti žmonių santykių modelius, elgesio normas. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, paaiškinkite, kuo lietuvių liaudies pasakose aprašyta žmonijos patirtis aktuali XXI a. žmogui

0 atsiliepimų
Autorius:

Pasakose sukaupta didi išmintis, tačiau dauguma šių laikų žmonių ja nesivadovauja, stengiasi elgtis originaliai, išskirtinai, pabrėžti savo individualumą. Keičiantis laikams, pasaulyje atsirandant vis daugiau naujovių, po truputį keičiasi ir mūsų požiūris į tam tikrus dalykus - nebe taip branginama tėvynė, žmonės tampa abejingesni vienas kitam, visur ieško sau naudos. Pasakos jiems tampa tik pramoga, pasakojimais prieš miegą, o jose vaizduojamas pasaulis suvokiamas kaip nieko bendra neturintis su realiu gyvenimu, visiška fantazija. Tačiau neturėdami į ką atsiremti, pasitikėdami tik savimi pačiu, šiuolaikiniai žmonės dažnai nebesusivokia, kaip turėtų gyventi, ką branginti, saugoti, ką atstumti.  Labai dažnai atsakymus į daugelį klausimų pateikia būtent senoji ir laiko patikrinta žmonijos kūryba, nes po jų fantazijos šydu dažnai slypi gili išmintis.

Darbo tipas:
Dalykas:
Apimtis:
693 žodžiai (-ų)
Lygis:
Mokykla
Atsisiųsti

Turinys

  • Pasakos atskleidžia, kokie turi būti žmonių tarpusavio santykiai. ( ,,Eglė žalčių karalienė“; ,,Sigutė“)
  • Pasakojamieji kūriniai moko iš anksto nenuvertinti ir nepasmerkti žmogaus, nespręsti apie jį pagal jo išvaizdą
  • Pasakose sudėta visa mūsų tautos išmintis. Jos moko nesivadovauti išankstinėmis nuostatomis, vertinti nuoširdumą, moko branginti šeimą, teigia, kad tik atkakliausi pasiekia savo tikslą, taip pat iškelia visais laikas aktualias moralines normas: būtinybę laikytis duoto žodžio, padėti skriaudžiamam, likti ištikimam savo įsitikinimams. Pasakos nėra tik skaitiniai, jos gali ypač daug kur pasimetusį šiuolaikinį žmogų pamokyti daugelio dalykų.