Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus poemos „Vestuvių eisena” analizė

5 psl. / 1145 žod.

Ištrauka

M. K. Sarbievijus savo kūrybą rašė lotynų kalba išgarsėjo ne tik Lietuvoje ir Lenkijoje, bet ir visoje Europoje. Jo kūriniuose susijungė du pasauliai: Antika ir krikščionybė. Stengėsi imituoti romėnų poeto Horacijaus stilių, todėl būdavo vadinamas ir mūsų Lietuvos provincijos Horacijumi (Jovaišas 1998, 148). Motiejus Kazimieras Sarbievijus 1628 metais parašo poemą „Vestuvių eisena”, kuri išleista tais pačiais metais Vilniuje. Ji yra skirta Alberto Vladislovo Radvilos ir Onos Zenavičiūtės vestuvių proga. Savo poetika, kompozicija, mitologinių vardų gausa artima Sarbievijaus jaunystės metų poezijai: jai būdingas teatrališkumas, siekis bet kokia kaina nustebinti.
Pirmosiose poemos „Vestuvių eisena” eilutėse yra rašoma apie garsų meną t. y. muziką. Yra įvardijamas išskirtinis muzikos instrumentas – plektras : Dramblio kaulą giesmė ir stygas besiilsinčias plektras/Teparagins pritart neregėtoms Vilniaus linksmybėms. Muzika suteikia skaitytojui įsijausti į vestuvių šėlsmą, pajusti jos žavesį.
Šioje M. K. Sarbievijaus „Vestuvių eisena” poemoje yra vaizduojama ir Lietuvos buitis: Grįžta jau iš laukų Ruduo su žemės našiosios/Derlium ir į miestus lietuvių įžengia, ir teikia/Džiaugsmą bei dovanas jiems. Taip yra išryškinama Lietuva, suteikiamas išskirtinis dėmesys jos išaukštinimui.
Poemos 13 eilutėje yra užsimenama apie taurės pakėlimą: Gaudžia žemė (girdėt iš toli) ir nustebusias nimfas/Kviečia taurę pakelt iš krantų išsiliejęs Iakchas. Taurės pakėlimas asocijuotųsi su pagarba jauniesiems. Nimfos – graikų ir romėnų mitologijos gamtos dvasia, būna aukštesnio rango dievų palydovės. Nimfos gyveno įvairiose vietose: kalnuose, prie upių, miškuose.
Yra įvardijami vestuvių dalyviai, tai atspindėtų visuomenės susiskaldymą. Dalyvauja būtent kilmingieji, pasiturintys asmenys, o ne paprasti, eiliniai piliečiai : Kai puikioji šlovė nuo rūmų prie rūmų per miestą/Skuba, kai teikias viešėt čionai ir Pareigos aukštos,/Ir Lietuvos pareigūnų, garsių vardais ir senoliais,/Kuo gausiausia minia Jogailos buveinę pripildo. Tokia dalyvių sudėtis suteikia prašmatnumo, iškilmingumo būtent vestuvių procesui. Taip išaukštinamas taip pat yra ir Jogaila, kad pas jį vieši vien aristokratai.


Reziumė

Autorius
pince18
Tipas
Rašinys
Dalykas
Literatūra
Kaina
€1.89
Lygis
Universitetas
Įkeltas
Sau 29, 2014
Publikuotas
"Informacijos neturime"
Apimtis
5 psl.

Susiję darbai

Jonas Biliūnas "Nemunu" analizė

Literatūra Rašinys monika.bijeikyte
Jonas Biliūnas - vienas ryškiausių lietuvių literatūros novelistų, lyrinės novelės pradininkas. Rašytojas gilinosi į žmogaus vidinį pasaulį, atskleidė jo jausmus ir išgyvenimus. J.Biliūno...