Kuo skiriasi Renesanso ir šių laikų žmogaus vertybių sistema?

2 psl. / 580 žod.
Kalbėjimas tema: Kuo skiriasi Renesanso ir šių laikų žmogaus vertybių sistema? Gautas pažymys - 10. Galima naudoti ir kaip rašinį.

Ištrauka

Renesansas – tai XIV – XVI a. epocha, prasidėjusi Italijoje ir netrukus išplitusi po visą Europą. Šis laikotarpis vadinamas ne tik atgimimo, bet ir pažangos amžiumi, kadangi šiuo laiku žmogų vilioja neatrasti dalykai, neatpažintos erdvės. Pažinimo aistra keičia žmogaus mąstyseną, kuri leidžia įsitvirtinti naujai pasaulėžiūrai – humanizmui. Humanizmo pagrindinės idėjos yra individo išskirtinumas, neribotos jo galimybės bei pasitikėjimas ne likimu, o savo dvasios ir intelekto galiomis. Praėjus vos keturiems amžiams žmogaus vertybių sistema ženkliai pasikeitė: moralines vertybes pakeitė materialumas, pasitikėjimą savimi užgožė pasikliovimas likimu, individualybę nustelbė ,,bandos jausmas“, o tai geriausiai atsispindi literatūroje. Šiuos vertybių pokyčius puikiai reprezentuoja XVI a. anglų dramaturgo bei poeto Viljamo Šekspyro tragedija ,,Hamletas“  ir XX a. lietuvių dramaturgo Juozo Grušo tragikomedija ,,Meilė, džiazas ir velnias“.

Didžiausio pasaulyje dramaturgo ir vieno iškiliausių kūrėjų Viljamo Šekspyro neoriginalaus siužeto tragedija ,,Hamletas“ atspindi renesanso epochos svarbiausias idėjas: žmogaus dvasios ir intelekto jėgas. Pagrindinis kūrinio veikėjas Danijos princas Hamletas visai kaip ir pats autorius susiduria su to laiko dvarui būdingomis problemomis: kova dėl valdžios, savižudybe, moralės normų nepaisymu. Hamleto pagrindinis tikslas yra taisyti tradicines vertybes praradusį pasaulį. Jis, išgyvenęs tėvo žūtį bei skaudžią motinos išdavystę nepuola atimti gyvybės iš savęs, nors tai yra pagrindinis jo troškimas netekus autoritetų. Princas, kaip ir yra būdinga renesanso epochai, apgalvoja savo poelgius bei svarsto prieš atlikdamas bet kokį veiksmą apie jų prasmę ir pasekmes. Veikėjas supranta, jog jis pats yra savo likimo šeimininkas, todėl stengiasi jį pakeisti. Taip pat, Hamletas privalo likti gyvas, nes, pasirodžius mirusio tėvo dvasiai ir liepus keršyti už jo žūti, princas žino, jog privalo tai padaryti, kadangi viena pagrindinių vertybių jam yra  šeima.

Reziumė

Autorius
drakonas777
Tipas
Rašinys
Dalykas
Literatūra
Kaina
€1.38
Lygis
Universitetas
Publikuotas
Vas 2, 2019
Apimtis
2 psl.
Įvertinimas

Susiję darbai

Žmogaus laikysena ribinėse situacijose

Literatūra Rašinys klenkauskaite
Kiekvienas žmogus gyvendamas patenka į keblias situacijas, kuriose kartais reikia priimti itin greitus ir ne viesiems tinkančius sprendimus. Tokiais atvejais reikia pasitelkti šaltą...

„Slapyvardis – tarsi šifras ar ženklas, atskleidžiantis kiekvieno autoriaus skirtingus pasirinkimo motyvus ir priežastis“,– teigia žurnalistė Genovaitė Burneikienė. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, aptarkite Lietuvos rašytojų ir (ar) kitų kultūros veikėjų slapyvardžių kilmę ir jų pasirinkimo motyvus.

Literatūra Rašinys lee123
Lietuviškas terminas „slapyvardis“ yra suprantamas kaip netikras, slaptas ar išgalvotas asmens vardas. Paplitęs bei dažnai vartojamas yra jo tarptautinis sinonimas – „pseudonimas“, turintis...